50 TL VE ÜZERİ SİPARİŞLERİNİZDE TÜM TÜRKİYE'YE KARGO BEDAVA!

Kahvenin Faydaları

Posted by linikvol 22/11/2014 0 Comment(s) Kahve Kültürü,

Sık sık kahve içiyorsunuz ve doğal olarak sağlığınızın bundan nasıl etkilendiğini merak ediyorsunuz. Son iki yüz yıldır, kahve kadar çok bilimsel araştırmaya tabi tutulan madde sayısı nadirdir. Henüz hiç bir klinik çalışma kahvenin bir zararını ortaya koyamamıştır.  Aksine tüm klinik araştırmalardan çıkan sonuç kahvenin ve etken maddesi kafein'in vücüda yararlarını ortaya koymaktadır. Kahve kullanımının Parkinson, Kanser ve Astım gibi bir çok hastalığa karşı  önleyici etkileri olduğu kabul edilmiştir.

1500 senelerinde uzun dua saatlerinde uyanık kalmak için kullanılan kahve, XVII.yüzyılda Avrupa'ya bir ilaç olarak gelmiş, XIX.yüzyılda Alman Ferdinand Runge tarafından içerdiği kafein keşfedilmiştir. Kafeinin merkezi sinir sistemini uyararak uyanık kalmayı sağladığı, stresden arındırarak moral sağladığı, nefes alıp vermeyi ve sinidirim sistemini rahatlattığı, açlık hissini bastırarak rejimlerin önemli bir parçası olarak kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca bir fincan kahveninn migren belirtilerini bastırdığı da bilinmektedir.

Yine, Aşırıya kaçmadan tüketilecek kahvenin insan uykusunu çok etkilemmediği, Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıklara önleyici etkilerininn bulunduğu bilinmektedir. Bunun yanında kalp ve tansiyon hastalarına, ülseleri olan kişilere sınırlı miktarda kahve tüketmeleri ve hamilelere de kesinlikle tüketmemeleri önerilmektedir.

                                             ESPRESSO VE FILTRE KAHVE KARŞILAŞTIRMASI İÇİN TIKLAYINIZ

Uzmanlar, çözünebilir kahveden çok filtre ve espresso kahvenin insan sağlığına faydaları üzerinde durmaktadır ve araştırmaların çoğunda bahsi geçen kahve espresso ve filtre kahvedir. Özellikle espresso kahvenin kahveyle temasının yaklaşık 20 saniye kadar olmasının, içeceğiniz kahvedeki kafein oranının diğerlerine oranla daha düşük olmasına, zararlı yağların çözülmememiş olmasına sebep olacağından, çok sık kahve tüketenlere espresso önermektedir.

Not : Bu sayfadaki bilgiler farklı kaynaklardan derlenmiştir. Her kişinin farklı sağlık sıkıntıları ya da özel durumları olabileceğinden, doktorunuz dışında kimse kahvenin size zararlı ya da faydalı olacağına karar veremez.

Leave a Comment